Dzień Wielkiego Piątku to dla chrześcijan jeden z najważniejszych dni w roku. W kościołach nie sprawuje się tego dnia mszy świętej, ale wieczorna liturgia przyciąga wielu wiernych. Sprawuje się ją na cześć męki Pańskiej, a jej najważniejszą częścią jest adoracja Krzyża, który na nowo można oglądać odsłoniętym.
Wielki Piątek to drugi - po Niedzieli Palmowej - dzień w roku, gdy odczytuje się opis Męki Pańskiej - tego dnia zawsze w relacji św. Jana Ewangelisty. Czytając ten opis można odnieść wrażenie, że Jezus jest bardzo bierny w swoim działaniu - znamy Go przecież z Ewangelii jako Tego, który panował nad nocną burzą, uzdrawiał sparaliżowanych, wskrzeszał umarłych, wypędzał złe duchy, porywał tłumy.
Ten Jezus jednak choć zdradzony, wyszydzony, ośmieszony, ubiczowany, ciągany przed ludzkie sądy nie jest Jezusem bezradnym - wręcz przeciwnie: wie doskonale, co ma robić. Wie, że nie ma realizować ludzkiego scenariusza, ale wypełnić wolę Ojca. Z krzyża widać już ogród, w ogrodzie zaś grób...pusty.
Tego dnia w naszych kaplicach w Starzyńskim Dworze i w Werblinii liturgię sprawował Ks. Jan, a w Starzynie wielkopiątkowej modlitwie przewodniczył Ks. Krzysztof.