Wieś ta leży 2 km na zachód od Starzyna. Nazwa tej miejscowości po raz pierwszy występuje w łacińskim zapisie z 1281 i 1285 roku, w formie „Clenin”, jako wieś granicząca ze Starzynem. W kolejnych latach przybierała różną nazwę: Clanyn, Clanino, Klonyn, Klanino… Współczesna nazwa Kłanino została oficjalnie wprowadzona w 1951 roku. Od 1412 roku osada była własnością kilku rycerskich i szlacheckich rodzin m.in.: Kłanińskich, Sulickich, Jackowskich, Łyśniewskich i Ustarbowskich. Przed i podczas II wojny światowej posiadłością w Kłaninie zarządzała rodzina von Grass.

W miejscowości tej znajduje się neorenesansowy pałac rodziny Grassów wraz z cennym zespołem parkowym, a także zabudowania dawnego folwarku. Zabudowanie to posiadało bogaty wystrój. Szczególnie cennym wyposażeniem pałacu była XVIII wieczna klatka schodowa, kominek z 1604r, plafon ze stropu w sieni oraz dawne gdańskie meble. Całe to wyposażenie zostało przeniesione do Gdańska, do tzw. Sieni Gdańskiej. W Kłanine zachował się częściowo układ wsi folwarcznej z pałacem i budynkami mieszkalnymi pracowników folwarku, ale współcześnie główny element zabudowy miejscowości stanowią wielorodzinne bloki z lat 60 i 70.

W Kłaninie mieści się również Zespół Szkół Ponadgimnazialnych im. Stanisława Staszica, istniejący od 1946 r. (dawniej jako Zespół Szkół Rolniczych). W przeciwieństwie do pobliskich wsi, wśród mieszkańców Kłanina znaczny procent stanowi ludność niekaszubska. Jest to związane z napływem nauczycieli i pracowników szkoły z różnych obszarów kraju w latach PRL.

Źródło: Wojciech Drzeżdżon, "Z dziejów kościoła i parafii Świętego Michała Archanioła w Starzynie", Tczew 2006

• czwartek, 15 sierpień 2019
    Dyspensa na piątek – 16 sierpnia 2019

Arcybiskup Metropolita Gdański mając na uwadze dobro duchowe wiernych na podstawie kanonu 87 par. 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielił wszystkim osobom przebywającym w granicach Archidiecezji Gdańskiej 16 sierpnia br. dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

• środa, 19 czerwiec 2019
    Dyspensa na piątek – 21 czerwca 2019

Arcybiskup Metropolita Gdański mając na uwadze dobro duchowe wiernych na podstawie kanonu 87 par. 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielił wszystkim osobom przebywającym w granicach Archidiecezji Gdańskiej 21 czerwca br. dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

• piątek, 22 luty 2019
    Zmarł ks. prał. Franciszek Cybula, kapelan z Belwederu

Ks. Franciszek Cybula odszedł do domu Ojca w wieku 79 lat, w 52. roku kapłaństwa. Kapłan był m.in. kapelanem Lecha Wałęsy, prezydenta RP.