Start Aktualności Anno Domini 2020 w starzyńskiej wspólnocie parafialnej
czwartek, 31 grudzień 2020

Czas końca roku kalendarzowego sprzyja podsumowaniom. Dziś - już po raz czwarty - przybliżymy w telegraficznym skrócie wydarzenia oraz uroczystości, które miały miejsce w naszej parafii w 2020 r. W ubiegłorocznym podsumowaniu napisaliśmy na wstępie takie oto słowa: „Jaki będzie obecny rok .. czas pokaże” no i rzeczywiście teraz można powiedzieć, że miniony czas z pewnością pokazał nam wiele. Zacznijmy jednak od początku…

Styczeń był tradycyjnym czasem wizyt duszpasterskich w naszych domostwach. 12 stycznia podczas niedzielnej Mszy Św. o godz. 12.00 dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej z Werblini przedstawiły w kościele parafialnym Jasełka. Następnie w sobotę, 18 stycznia 2020 r. klerycy Gdańskiego Seminarium Duchownego (w tym „nasz przedstawiciel” Wojciech) wystawili przedstawienie pt. "Kaszubskie Gwiżdże”. Zgromadzonej publiczności widowisko bardzo się podobało, śmiechu było co niemiara, a aktorzy porwali do tańca żeńską część widzów. To wszystko sprawiło, że seminarzystów nagrodzono gromkimi brawami.

W marcu planowaliśmy wyjazd na film „Najświętsze serce” jednak ... zaczęło się coś, czego nikt nie przewidywał, coś co zmieniło życie wszystkich nas. EPIDEMIA KORONAWIRUSA była hasłem, które słyszeliśmy i słyszymy do dziś.

W związku z obowiązującymi przepisami prawa nie mogły odbywać się spotkania poszczególnych grup parafialnych: scholki, żywego różańca, kandydatów do sakramentu bierzmowania oraz dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Św. Podobnie nie odbywały się nabożeństwa Wielkiego Postu. Ograniczono również liczbę wiernych mogących uczestniczyć we Mszy Św. To wszystko spowodowało, że nasza parafia - podobnie jak tysiące innych w kraju - zdecydowała się transmitować niedzielne liturgie za pośrednictwem internetu. Oczywiście - co kilkanaście osób zauważyło - początkowo nie obyło się bez potknięć, jednak ostatecznie co niedziela można było uczestniczyć w Mszy Św. w starzyńskim kościele bez wychodzenia z domu.

Triduum Paschalne przeżywaliśmy w okresie od 9 do 12 kwietnia. Zgodnie z Dekretem Arcybiskupa S.L. Głodzia w Archidiecezji Gdańskiej wszystkie celebracje Triduum Paschalnego były sprawowane bez udziału wiernych, z wyjątkiem koniecznej asysty liturgicznej w liczbie nieprzekraczającej pięć osób, która stanowiła reprezentację Ludu Bożego. Tym razem uroczystość ustanowienia Eucharystii, sakramentu kapłaństwa w Wielki Czwartek, Liturgia Męki Pańskiej w Wielki Piątek oraz Wigilia Paschalna a także Rezurekcja zgromadziły liczne rzesze wiernych wyłącznie w domach parafian. Triduum Paschalne 2020 było bez wątpienia triduum ciszy w świątyni. W niedzielny poranek Zmartwychwstania Pańskiego większość z nas przed rozpoczęciem tradycyjnego śniadania wielkanocnego indywidualnie pobłogosławiła pokarmy we własnych domach.

Nabożeństwa majowe w tym roku celebrowaliśmy jedynie w naszych domostwach. 23 maja miała miejsce uroczystość przyjęcia Pierwszej Komunii Św. przez dzieci.

11 czerwca miała miejsce uroczystość Bożego Ciała. Z uwagi na wymogi sanitarne tradycyjna procesja Eucharystyczna nie wyszła na ulicy naszych wsi, a jedynie wokół świątyni. Na Św. Jana, czyli 24 czerwca - po Mszy Św. - odbyło się tradycyjne ognisko imieninowe ks. Jana. Słoneczna pogoda i dobre humory wszystkim uczestnikom tego spotkania dopisywały. W czerwcu rozpoczęliśmy także okres wzmożonych przygotowań do jubileuszu 800-lecia naszej parafii, który przypadł we wrześniu. Przy tej okazji z inicjatywy Rady Parafialnej, Rady Ekonomicznej oraz księdza proboszcza zainicjowaliśmy zbiórkę na rzecz ufundowania nowego ołtarza i ambonki w starzyńskim kościele. Wszystkim pomysłodawcom zależało na tym, aby dzień „naszego patrona” stał się rzeczywistym „świętem” całej wspólnoty, zaś ufundowany na wrześniowy Jubileusz nowy ołtarz stał się połączeniem: cysterskiej przeszłości, „naszej” teraźniejszości i darem dla przyszłych pokoleń.

Czerwiec był również miesiącem zmian miejsc posługi kapłanów w archidiecezji gdańskiej. Abp Sławoj Leszek Głódź wręczył księżom dekrety do nowych zadań, które mieli podjąć od 1 lipca. Zmiany nie ominęły również naszej parafii. Ks. Sebastian Reszke od 1 lipca został skierowany do posługi w parafii pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Chwaszczynie. Uroczyste pożegnanie ks. Sebastiana przez poszczególne grupy parafialne odbyło się 28 czerwca. Do posługi w naszej parafii skierowany został ks. Krzysztof Sieniawski (o którym słyszeliśmy dobre opinie, ponieważ wcześniej był wikariuszem w nieopodal położonym Leśniewie).

Lipiec to tradycyjnie czas wakacji i czas rozpoczęcia Kaszubskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. 25 lipca z Helu na pielgrzymi szlak po raz 39 wyruszyli pątnicy, aby po 19 dniach wędrówki i przejściu 638 km ukłonić się Jasnogórskiej Maryji. Tegoroczna pielgrzymka również była inna (wiadomo dlaczego).

W sierpniu Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację abp. Sławoja Leszka Głódzia z pełnienia posługi arcybiskupa metropolity gdańskiego. Abp Głódź kończył 13 sierpnia 2020 r. 75 lat, tym samym osiągnął wiek emerytalny i przeszedł na emeryturę. Decyzją Papieża Franciszka administratorem apostolskim archidiecezji gdańskiej sede vacante został biskup elbląski Jacek Jezierski.

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, czyli potocznie Matki Boskiej Zielnej przy kaplicy przydrożnej w Kłaninie ks. Krzysztof odprawił Mszę Św., podczas której pobłogosławił kwiaty i zioła.

Wrzesień był tradycyjnie czasem pielgrzymowania na odpust Matki Boskiej w Swarzewie - tym razem - rowerowego pielgrzymowania w strugach deszczu.

We wrześniu intensywnie przyspieszyliśmy z przygotowaniami do jubileuszu parafialnego. Na łamach biuletynu ogłosiliśmy konkurs, a na osoby, które poprawnie odpowiedziały na pytania z historii parafii, czekały atrakcyjne nagrody. 19 wrześnie dotarł do Starzyna ołtarz wraz z ambonką. W dniach 20 - 23 września ks. Krzysztof ogłosił rekolekcje, które przygotowały nas duchowo do pięknego dnia odpustu parafialnego. 27 września miał miejsce uroczysty Jubileusz 800-lecia Parafii w Starzynie połączony z odpustem parafialnym ku czci patrona Św. Michała Archanioła oraz bierzmowaniem młodzieży. Liturgii przewodniczył ks. abp Sławoj Leszek Głódź. Jubileusz był też okazją do wspólnego zdjęcia wszystkich parafian na tle starzyńskiej świątyni.

Pod koniec października zapoczątkowaliśmy na terenie przykościelnym malutkie „Pole Nadziei”. Dzięki zaangażowaniu kilku osób udało się obsadzić teren cebulami żonkili, które tegorocznej wiosny będziemy rozprowadzać w ramach pomocy hospicjom.

Czas początku listopada poświęcony był modlitwie za zmarłych. Zgodnie z obostrzeniami wprowadzonymi przez rząd w okresie od 31 października do 2 listopada cmentarze zostały zamknięte. 1 listopada na cmentarzu był inny niż zwykle...

W grudniu w czasie Adwentu z inicjatywy ks. Krzysztofa podjęliśmy akcję „Zupełnie wyjątkowy kalendarz adwentowy”, która to bardzo pozytywnie przyjęła się wśród parafian. Na najbardziej aktywne rodzinne drużyny czekały atrakcyjne nagrody, które wręczono w czasie Mszy Św. 26 grudnia.

Fotorelacje z niektórych wydarzeń i uroczystości, o których mowa wyżej można znaleźć na stronie internetowej naszej parafii w zakładce "Galeria zdjęć". 

Kończąc podsumowanie chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim Parafianom za wszelką pomoc oraz dobre słowa w minionym roku. Wyrazy wdzięczności kierujemy także do wszystkich, którzy aktywnie wspierają Parafię w organizowanych przedsięwzięciach. Podziękowania kierujemy na ręce kapłanów posługujących w Starzynie, ministrantów, scholce, organiście, grającej na skrzypcach Natalii, gospodyni Pani Ewie, kościelnemu Panu Piotrowi, członkiniom Żywego Różańca oraz Bractwu Brewiarza Świętego oraz wielu, wielu innym niewymienionym z imienia. Czytelnikom "Głosu Michała Archanioła" dziękujemy za to, że poprzez nabywanie go wspierają fundusz ministrancki. Wszystkim tym, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami poprzez napisanie artykułu, dziękujemy za poświęcony czas. Zachęcamy również innych - mniej zdecydowanych - parafian do zaangażowania się w różnego typu prace organizowane przez parafię. Za wszystko mówimy "Bóg zapłać" oraz w Nowym Roku 2021 życzymy wszystkim wszelkich łask oraz błogosławieństwa Bożego, zdrowia i powrotu do „normalności”.

Szczęść Boże!

Redakcja

Czytany 1707 razy
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Artykuły z dnia
« Październik 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Czytania na dziś
Najnowsze
 • niedziela, 29 sierpień 2021
  Pielgrzymka do sanktuariów maryjnych Warmii

  Zapraszamy do udziału w autokarowej pielgrzymce do sanktuariów maryjnych w Gietrzwałdzie, Świętej Lipce i Stoczku Klasztornym – miejsca internowania Prymasa Wyszyńskiego. Pielgrzymka odbędzie się w sobotę, 11 września. Wyjazd o g. 6.30, powrót ok. g. 22.00. Koszt 120 zł – obejmuje przejazd autokarem, wspólny obiad na trasie, przewodników w sanktuariach, grupowe ubezpieczenie. Zapisy do przyszłej niedzieli na plebanii.

 • piątek, 19 luty 2021
  Czy w poście chodzi o kawę i cukierki?

  Zaskakuje nas kolejny Wielki Post. Być może nie robi na nas wrażenia. Dobrze jest zmienić trochę scenerię, zestaw pieśni, kolor w kościele, może trochę tygodniowy jadłospis. Zaskakuje nas, bo często nie ma wcześniej czasu, sposobu, pomysłu na to jak go zacząć i jak go przeżyć. Niektórzy pewnie tradycyjnie coś postanowią, bo robią tak samo od kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. Inni przyjdą na Środę Popielcową, bo ksiądz sypie popiołem – jakoś nie wypada nie być – a potem pewnie na pierwsze święto Wielkiej Nocy. Ostatecznie zawsze stajemy przed wielkopostnym pytaniem: przeżyć jak zwykle (tzn. byle przeleciał) czy przeżyć wyjątkowo (tzn. tak jak tego wymaga moja tegoroczna sytuacja).

 • czwartek, 31 grudzień 2020
  Anno Domini 2020 w starzyńskiej wspólnocie parafialnej

  Czas końca roku kalendarzowego sprzyja podsumowaniom. Dziś - już po raz czwarty - przybliżymy w telegraficznym skrócie wydarzenia oraz uroczystości, które miały miejsce w naszej parafii w 2020 r. W ubiegłorocznym podsumowaniu napisaliśmy na wstępie takie oto słowa: „Jaki będzie obecny rok .. czas pokaże” no i rzeczywiście teraz można powiedzieć, że miniony czas z pewnością pokazał nam wiele. Zacznijmy jednak od początku…