Start Aktualności Jubileusz 800-lecia naszej parafii
czwartek, 11 czerwiec 2020
Projekt nowego ołtarza

Drodzy Parafianie i Przyjaciele naszej Parafii!

W tym 2020 roku mija 800 lat od kiedy po raz pierwszy wzmiankowano o naszej Parafii. Początkowo pod wezwaniem Jana Chrzciciela teraz Michała Archanioła.

Nasz piękny Kościół, pierwszy murowany w historii parafii, powstał w latach 1648-1649. Z okresu powstania świątyni pochodzą ołtarze kościoła: główny i boczne, a także ambona. Sto lat młodsza chrzcielnica pochodząca z pierwszej połowy osiemnastego wieku także idealnie wkomponowuje się w całość. Tylko nasz posoborowy czterdziestoletni ołtarz i używana obecnie ambonka z oczywistych względów nieco odbiegają formą od reszty wyposażenia. Z oczywistych względów, ponieważ w momencie budowy kościoła obowiązywała inna forma ołtarza, a dopiero po Soborze Watykańskim II ołtarzom przywrócono formę stołu.

My jako parafianie jesteśmy z naszą świątynią nierozerwalnie związani od pierwszych do ostatnich chwil życia. To tutaj większość z nas przyjmowała sakrament chrztu, bierzmowania oraz Eucharystii. To tutaj wiele z nas i wielu z nas przed Bogiem ślubowało sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską. To tutaj w wielu chłopięcych sercach odkryła się głębia powołania do kapłaństwa i życia zakonnego. To tutaj ostatecznie stajemy na końcu swej życiowej wędrówki, aby dzwony starzyńskiego kościoła odprowadziły nas na miejsce wiecznego spoczynku.

Spotkała nas wielka radość, że w tym roku możemy przeżywać piękny jubileusz 800-lecia Parafii, i przy tej okazji chcielibyśmy coś od siebie ofiarować, coś co pozostanie po nas przynajmniej do następnej tak okrągłej rocznicy a pewnie na dłużej. Ponieważ ołtarz, miejsce sprawowania pamiątki Wieczerzy Pańskiej, jest najważniejszym miejscem w świątyni postanowiliśmy, że warto byłoby ufundować nowy, tak aby jego forma dorównywała pozostałym elementom wnętrza naszego kościoła.

Przed nami prawie cztery miesięcy przygotowań, aby dzień naszego patrona stał się rzeczywistym „świętem” całej naszej wspólnoty. Niech ufundowany na wrześniowy Jubileusz nowy ołtarz stanie się połączeniem: cysterskiej przeszłości, „naszej” teraźniejszości i darem dla przyszłych pokoleń.

Już teraz zachęcamy wszystkich  Parafian i przyjaciół naszej Parafii do aktywnego włączenia się w przygotowania do Jubileuszu. Tych z Was, którzy chcą mieć swoją „cegiełkę” i już teraz chcą przeznaczyć ofiarę na ufundowanie ołtarza informujemy, iż można ją złożyć np. w kancelarii, w czasie kolekty lub w poszczególnych miejscowościach do członków Rady Parafialnej lub Ekonomicznej. Wpłaty można również przekazać na parafialne konto bankowe Bank Spółdzielczy w Krokowej nr 17 8349 0002 0002 9681 2000 0030 z dopiskiem – „darowizna na ołtarz”, a także do skarbonki w naszym kościele.

O wszystkich postępach w przygotowaniach do Jubileuszu będziemy na bieżąco informować m.in. na naszej stronie parafialnej oraz na łamach biuletynu parafialnego.

Osoby u których można złożyć darowiznę na Ołtarz:

Starzyno: Urszula Nowak, Anatol Dettlaff;
Werblinia: Ludwika Bojke;