Start Aktualności Zmarł ks. prał. Franciszek Cybula, kapelan z Belwederu
piątek, 22 luty 2019
Zmarł ks. prał. Franciszek Cybula, kapelan z Belwederu
fatimska.net.pl

Ks. Franciszek Cybula odszedł do domu Ojca w wieku 79 lat, w 52. roku kapłaństwa. Kapłan był m.in. kapelanem Lecha Wałęsy, prezydenta RP.

Ksiądz Cybula zmarł w nocy 21 lutego w szpitalu w Kartuzach. Na Kaszubach mieszkał od czasu przejścia na emeryturę w 2010 r., gdy został rezydentem w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Gowidlinie.

Kapłan urodził się 10 sierpnia 1940 r. w Gdańsku. Dzieciństwo i młodość spędził na Kaszubach, w Gowidlinie. Święcenia kapłańskie przyjął 11 czerwca 1967 r. w bazylice Mariackiej. Przez cały czas pracował w dużych parafiach Gdańska (m.in. w parafii pw. Matki Bożej Różańcowej na Przymorzu) jako duszpasterz szkół średnich, później młodzieży akademickiej. Od 1979 r. był duszpasterzem lekarzy i farmaceutów. Był też katechetą i rekolekcjonistą młodzieży maturalnej, akademickiej i służby zdrowia.

Od sierpnia 1980 r. był spowiednikiem Lecha Wałęsy, przewodniczącego NSZZ "Solidarność". Pełnił tę posługę, za aprobatą bp. Lecha Kaczmarka, ówczesnego ordynariusza gdańskiego, także w czasie stanu wojennego. Odwiedzał wówczas regularnie przewodniczącego Solidarności w miejscu internowania. Po wygranych wyborach w grudniu 1990 r. L. Wałęsa, wówczas prezydent RP, poprosił go, by został prezydenckim kapelanem. Posługiwał prezydentowi przez całą kadencję. Później służył m.in. w kościele garnizonowym w Gdańsku-Wrzeszczu i bazylice archikatedralnej. Był członkiem kapituły archikatedralnej, a od 2009 r. - prałatem honorowym.

Ostatnie lata spędził na Kaszubach w gowidlińskiej parafii. W kapłaństwie przeżył 51 lat.

Msza Święta pogrzebowa w intencji Zmarłego Księdza Prałata Alfreda Franciszka będzie sprawowana pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia Metropolity Gdańskiego w poniedziałek, 25 lutego 2019 r. o godz. 11.00 w kościele parafialnym pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Gowidlinie. Bezpośrednio po Mszy Świętej nastąpi pochówek przy kościele parafialnym

Requiescat in pace

----

PROGRAM UROCZYSTOŚCI ŻAŁOBNYCH
Śp. Księdza Prałata Ppłka
Alfreda Franciszka Cybuli
24 – 25 lutego 2019

Kościół parafialny pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Gowidlinie
(ul. Kościelna 9, 83-341 Gowidlino)

Niedziela – 24 lutego  2019 r.
Godz. 17.00 - Wprowadzenie trumny do kościoła (z kaplicy przedpogrzebowej)
Koronka do Bożego Miłosierdzia
Godz. 17.30 - Msza Święta z udziałem kapłanów kolegów i wychowanków
Różaniec
Czas na indywidualną modlitwę do godz. 23.00

Poniedziałek – 25 lutego 2019 r.
Czas na indywidualną modlitwę od godz. 7.00
Godz. 10.00 - Różaniec
Godz. 11.00 - Uroczysta Msza Święta pogrzebowa z Jutrznią pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia Metropolity Gdańskiego
Bezpośrednio po Mszy św. nastąpi pochówek przy kościele parafialnym

(0 głosów)
Artykuły z dnia
« Maj 2019 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
  • piątek, 22 luty 2019
    Zmarł ks. prał. Franciszek Cybula, kapelan z Belwederu

• niedziela, 6 styczeń 2019
    Budujący się kościół w Ostrowie

Powoli tradycją staje się to, że na początku stycznia gościmy w naszej starzyńskiej parafii proboszcza Parafii Ostrowo, ks. Andrzeja Buję. Jak co roku obecność ks. Andrzeja wiąże się z pomocą dla zaprzyjaźnionej parafii w dziele powstawania nowej świątyni.

• niedziela, 30 grudzień 2018
    Anno Domini 2018 w starzyńskiej parafii

Czas upływa bardzo szybko. Zbliżamy się już do końca roku. Kiedy kończymy jakiś okres w naszym życiu, zadajemy sobie pytanie: "jaki właściwie był ten czas?" Koniec grudnia skłania nas do pewnego podsumowania z rodzaju "jaki był ten czas dla mnie, dla mojej rodziny, dla mojej parafii?"