Start Aktualności Odpust parafialny - okazja do świętowania i zadumy
niedziela, 30 wrzesień 2018

Każdy człowiek ma w sobie potrzebę świętowania. Bóg zawarł tą potrzebę w trzecim przykazaniu - "pamiętaj, abyś dzień święty święcił". Odpust parafialny to okazja do uzewnętrznienia takiej potrzeby w każdym z nas.

Odpust parafialny jest doroczną uroczystością rodziny parafialnej związaną ze świętem patronalnym parafii lub kościoła. Dzień odpustu jest związany z możliwością uzyskania daru duchowego jakim jest odpust zupełny, czyli darowanie wszystkich kar doczesnych za popełnione grzechy. Przez grzech bowiem zaciągamy winę wobec Boga i ponosimy karę, która ma pomóc przezwyciężyć zło jaki grzech w nas posiał i wyrządził. Karę można odpokutować w doczesności np. przez uczynki pokutne, uczynki miłosierdzia, inne dobre uczynki czy modlitwy. Kościół dając możliwość uzyskania w uroczystość odpustową odpust zupełny, wyznacza warunki jakie trzeba spełnić. Zwyczajne warunki to spowiedź sakramentalna, Komunia święta, wolność od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu oraz odmówienie modlitw: Ojcze nasz, Wierzę w Boga i dowolną modlitwę w intencjach Ojca Świętego.

Możliwość uzyskania odpustu sprawiała, że na odpust ściągała cala okolica, a dla rodziny odpust był okazją do spotkania wielu pokoleń. Centralnym wydarzeniem jest suma odpustowa, którą prowadzi specjalnie zaproszony kapłan, a kazania odpustowe głosi też kaznodzieja na tę okoliczność zaproszony - najczęściej główny celebrans sumy odpustowej.

Nie inaczej jest w Starzynie. Pewnie pamiętamy z dzieciństwa, jak odpust kojarzył się z wystawionymi "budami", gdzie można było kupić cukierki, kapiszony, pistolety i inne "gadżety". Świadomość duchowych owoców odpustu docierała do nas stopniowo. Nasz patron Św. Michał Archanioł, którego imię oznacza "któż jak Bóg" przewodzi naszej wspólnocie parafialnej. Powinniśmy być dumni z Takiego Patrona. Dziękujemy za Jego radykalizm i niezłomność w przeciwstawianiu się szatanowi, czyli osobowemu złu. Dzisiaj potrzeba takiego zaangażowania dla każdego z nas, kiedy kościół jest atakowany, sprowadzany do instytucji, zarządzanej jak firma przez sprawnego menadżera. Odpust to także okazja do przyjrzenia się sobie, jak wygląda moje zaangażowanie w sprawy kościoła lokalnego, czyli mój udział w życiu parafii. To przecież moja parafia, moja mała Ojczyzna, moja sprawa...

Niedawno przeżywaliśmy Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, podczas której sprawowana była w naszej świątyni parafialnej msza święta celebrowana przez Księdza Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia transmitowana przez telewizję Polonia. Wszystko przebiegło pięknie... to prawda, ale czy było to też MOIM udziałem? Kościół jest wspólnotą, do której należymy WSZYSCY. Wystarczy być i czuć się odpowiedzialnym, bo... "któż jak Bóg". Nasze rodziny, nasza wiara to ostoje chrześcijaństwa, a nasze osobiste świadectwo ma niesamowitą moc ewangelizacyjną w naszych środowiskach. Często słyszymy o "nowej ewangelizacji"... może ta "nowość" to po prostu moje większe zaangażowanie w sprawy kościoła starzyńskiego.

Odpust parafialny to okazja do spotkania całej wspólnoty, całych rodzin, często wielopokoleniowych. To okazja do wspomnień, przypominania prawdziwych wartości młodemu pokoleniu, przywracania sobie radości z przynależenia do kaszubskiej społeczności, poczucia dumy płynącej z pochodzenia, ale przede wszystkim to wielkie święto dla całej parafii, której jesteśmy częścią. Świętowanie to polega nade wszystko na duchowych owocach, uświadamianiu sobie skąd jestem, gdzie żyję, dokąd zmierzam.

W ikonografii Św. Michał Archanioł przedstawiany jest często jako wojownik w zbroi. Bądźmy więc mężni, bądźmy "wojownikami Pana", idźmy pod prąd, jak nasz Patron. Życzę wszystkim radości płynącej z przeżywania odpustu parafialnego.

Czytany 1357 razy
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Czytania na dziś
Artykuły z dnia
« Październik 2019 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Najnowsze
 • czwartek, 15 sierpień 2019
  Dyspensa na piątek – 16 sierpnia 2019

  Arcybiskup Metropolita Gdański mając na uwadze dobro duchowe wiernych na podstawie kanonu 87 par. 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielił wszystkim osobom przebywającym w granicach Archidiecezji Gdańskiej 16 sierpnia br. dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

 • środa, 19 czerwiec 2019
  Dyspensa na piątek – 21 czerwca 2019

  Arcybiskup Metropolita Gdański mając na uwadze dobro duchowe wiernych na podstawie kanonu 87 par. 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielił wszystkim osobom przebywającym w granicach Archidiecezji Gdańskiej 21 czerwca br. dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

 • piątek, 22 luty 2019
  Zmarł ks. prał. Franciszek Cybula, kapelan z Belwederu

  Ks. Franciszek Cybula odszedł do domu Ojca w wieku 79 lat, w 52. roku kapłaństwa. Kapłan był m.in. kapelanem Lecha Wałęsy, prezydenta RP.