Wieś ta leży 2 km na zachód od Starzyna. Nazwa tej miejscowości po raz pierwszy występuje w łacińskim zapisie z 1281 i 1285 roku, w formie „Clenin”, jako wieś granicząca ze Starzynem. W kolejnych latach przybierała różną nazwę: Clanyn, Clanino, Klonyn, Klanino… Współczesna nazwa Kłanino została oficjalnie wprowadzona w 1951 roku. Od 1412 roku osada była własnością kilku rycerskich i szlacheckich rodzin m.in.: Kłanińskich, Sulickich, Jackowskich, Łyśniewskich i Ustarbowskich. Przed i podczas II wojny światowej posiadłością w Kłaninie zarządzała rodzina von Grass.

W miejscowości tej znajduje się neorenesansowy pałac rodziny Grassów wraz z cennym zespołem parkowym, a także zabudowania dawnego folwarku. Zabudowanie to posiadało bogaty wystrój. Szczególnie cennym wyposażeniem pałacu była XVIII wieczna klatka schodowa, kominek z 1604r, plafon ze stropu w sieni oraz dawne gdańskie meble. Całe to wyposażenie zostało przeniesione do Gdańska, do tzw. Sieni Gdańskiej. W Kłanine zachował się częściowo układ wsi folwarcznej z pałacem i budynkami mieszkalnymi pracowników folwarku, ale współcześnie główny element zabudowy miejscowości stanowią wielorodzinne bloki z lat 60 i 70.

W Kłaninie mieści się również Zespół Szkół Ponadgimnazialnych im. Stanisława Staszica, istniejący od 1946 r. (dawniej jako Zespół Szkół Rolniczych). W przeciwieństwie do pobliskich wsi, wśród mieszkańców Kłanina znaczny procent stanowi ludność niekaszubska. Jest to związane z napływem nauczycieli i pracowników szkoły z różnych obszarów kraju w latach PRL.

Źródło: Wojciech Drzeżdżon, "Z dziejów kościoła i parafii Świętego Michała Archanioła w Starzynie", Tczew 2006

• poniedziałek, 18 czerwiec 2018
    Śp. Ks. Bogdan Pulczyński

Ze smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 18 czerwca 2018 r., zmarł tragicznie w 39 roku życia i 11 roku kapłaństwa, Ksiądz Bogdan Pulczyński, wikariusz parafii pw. św. Antoniego w Kosakowie, nasz parafianin.

• czwartek, 15 marzec 2018
    Rekolekcje to dobry czas...

W niedzielę, 18 marca rozpoczynamy w naszej parafii rekolekcje wiekopostne, które poprowadzi ks. Radosław Belling z Gdańska Matemblewa.

• środa, 28 luty 2018
    Wielki Post - udoskonalaniem, umacnianiem i uzdrawianiem relacji

Człowiek dojrzewa i rozwija się w relacji. Jakość relacji decyduje o wartości człowieka. Postęp techniczny sprawia, że człowiek tworzy sobie wirtualną rzeczywistość, gdzie ma tysiące wirtualnych znajomych, porozumiewanie często dokonuje się przez internet czy media społecznościowe. Coraz częstszym widokiem staje się obraz dwojga ludzi siedzącymi przy jednym stoliku, a pomimo tego jakby osobno – wpatrzeni w ekran swojego smartfona.