Wioska ta położona jest 2,5 km na wschód od Starzyna. W 1271 roku wieś nabył klasztor oliwski, przyłączając ją do dóbr klasztornych. Osada wzmiankowana jest w 1279 roku i 1283 jako Mesno, a od 1433 roku znana już pod nazwą Werblinia.

W Werblini urodził się biskup Andrzej Śliwiński.

W Werblini znajduje się kaplica pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zbudowana została ona w 1949 roku za własne środki i na własnej działce przez rolinka Józefa Śliwińskiego. (więcej w Kaplica w Werblini)

W wiosce działa Ochotnicza Straż Pożarna powstała w 1878 roku. Jej założycielem był Józef Okoń. W 1878 roku wybudowano pierwszą siedzibę OSP Werblinia. Budynek ten przetrwał 91 lat. W 1970 roku skończono budowę nowego obiektu, który przetrwał do dziś.

Źródło: Wojciech Drzeżdżon, "Z dziejów kościoła i parafii Świętego Michała Archanioła w Starzynie", Tczew 2006

• poniedziałek, 18 czerwiec 2018
    Śp. Ks. Bogdan Pulczyński

Ze smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 18 czerwca 2018 r., zmarł tragicznie w 39 roku życia i 11 roku kapłaństwa, Ksiądz Bogdan Pulczyński, wikariusz parafii pw. św. Antoniego w Kosakowie, nasz parafianin.

• czwartek, 15 marzec 2018
    Rekolekcje to dobry czas...

W niedzielę, 18 marca rozpoczynamy w naszej parafii rekolekcje wiekopostne, które poprowadzi ks. Radosław Belling z Gdańska Matemblewa.

• środa, 28 luty 2018
    Wielki Post - udoskonalaniem, umacnianiem i uzdrawianiem relacji

Człowiek dojrzewa i rozwija się w relacji. Jakość relacji decyduje o wartości człowieka. Postęp techniczny sprawia, że człowiek tworzy sobie wirtualną rzeczywistość, gdzie ma tysiące wirtualnych znajomych, porozumiewanie często dokonuje się przez internet czy media społecznościowe. Coraz częstszym widokiem staje się obraz dwojga ludzi siedzącymi przy jednym stoliku, a pomimo tego jakby osobno – wpatrzeni w ekran swojego smartfona.