Wioska ta położona jest 2,5 km na wschód od Starzyna. W 1271 roku wieś nabył klasztor oliwski, przyłączając ją do dóbr klasztornych. Osada wzmiankowana jest w 1279 roku i 1283 jako Mesno, a od 1433 roku znana już pod nazwą Werblinia.

W Werblini urodził się biskup Andrzej Śliwiński.

W Werblini znajduje się kaplica pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zbudowana została ona w 1949 roku za własne środki i na własnej działce przez rolinka Józefa Śliwińskiego. (więcej w Kaplica w Werblini)

W wiosce działa Ochotnicza Straż Pożarna powstała w 1878 roku. Jej założycielem był Józef Okoń. W 1878 roku wybudowano pierwszą siedzibę OSP Werblinia. Budynek ten przetrwał 91 lat. W 1970 roku skończono budowę nowego obiektu, który przetrwał do dziś.

Źródło: Wojciech Drzeżdżon, "Z dziejów kościoła i parafii Świętego Michała Archanioła w Starzynie", Tczew 2006

• czwartek, 30 sierpień 2018
    Msza Święta w uroczystość MB Częstochowskiej

W ubiegłą niedzielę obchodziliśmy w kościele uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej. W naszej świątyni Msza Św. o godz. 13.00 sprawowana była pod przewodnictwem J.E. abp Sławoja Leszka Głódzia, zaś koncelebrowało ją kilkunastu kapłanów z dekanatu żarnowieckiego oraz inni „zaprzyjaźnieni” księża. Całość uroczystości była transmitowana na żywo przez TVP Polonia.

• poniedziałek, 18 czerwiec 2018
    Śp. Ks. Bogdan Pulczyński

Ze smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 18 czerwca 2018 r., zmarł w 39. roku życia i 11. roku kapłaństwa, Ksiądz Bogdan Pulczyński, wikariusz parafii pw. św. Antoniego w Kosakowie, nasz parafianin.

• czwartek, 15 marzec 2018
    Rekolekcje to dobry czas...

W niedzielę, 18 marca rozpoczynamy w naszej parafii rekolekcje wiekopostne, które poprowadzi ks. Radosław Belling z Gdańska Matemblewa.